"Я люблю
Україну"
для учнів 7-9 класів
Мета:
• навчальна – розширювати та поглиблювати знання про свою
країну, традиції та звичаї, рідну мову, розвивати прагнення бути свідомим
громадянином України, формувати високі громадянські якості: патріотизм,
людяність, доброту, милосердя та працьовитість
• розвивальна – розвивати
українське мовлення учнів,
культуру поведінки; бажання
вивчати та удосконалювати свої знання з рідної мови; уміння приймати
рішення в нестандартних
ситуаціях, колективну творчість
і комунікативні здібності;
• виховна – виховувати
любов і повагу
до своєї Батьківщини - України, її
символів, традицій, обрядів, почуття глибокої
поваги до предків,
своїх рідних і
близьких, сприяти вихованню почуття національної гідності, творчу самостійність і відповідальність, формування толерантного ставлення
один до одного., вміння працювати
командою, сприяти розвитку творчої особистості.
Обладнання: карта України, презентація, , роздатковий матеріал, торбинка, символи
України
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
В.Сосюра
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
В.Сосюра
Перебіг заходу
Вступне слово вчителя
У всіх людей одна
святиня,
Куди не глянь, де не
спитай,
Рідніше їм своя пустиня,
Аніж земний в пустині
рай.
Їм красить все їх рідний
край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Україна – це земля, де ми народилися і живемо, де
живуть наші батьки, де жили наші предки. Це наша мати - Батьківщина.
Звучить пісня «Моя Україна…» у виконання Н.Бучинської
Виходять дівчинка і хлопчик. Між ними відбувається діалог.
- Хто ти, дівчинко маленька?
- Доня я Вкраїни-неньки.
Українкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
- А по чім тебе впізнаю?
-По вкраїнському звичаю.
В мене вдача щира й сміла
І відвага духу й тіла.
І душа моя здорова -
Українська в мене мова
- А скажи, де край твій рідний?
Там, де неба круг погідний,
Там, де сонце сяє ясне
На вкраїнські діти красні.
Де лани, степи безкраї,
Де орел буйний літає.
Де Карпат вершин високі,
Де потоків дна глибокі,
Де Дністер і хвилі Прута,
Дніпро – старий Славута,
Де високії могили,
Що в них голови зложили
Мої предки в лютім бою
За Вкраїну любу свою.
- Як поможеш свому люду?
Пильно все учитись буду,
Щоб свої мене любили,
А чужі щоби цінили,
Щоб про мій народ питали
І Вкраїну шанували.
Ні маєтку, ані труду
Жалувати я не буду.
Щоб народу України
Помогти устать з руїни,
Все зумію перенести,
Для Вкраїни слави й честі.
Господа буду благати,
Щоб нам дав добра дождати.
Учитель. Так, у кожного одна Батьківщина і кожен має її любити. Україна – це прекрасна, багата земля. Україна – це звичаї і традиції наших предків. Україна – це її мова. Українська мова за своєю милозвучністю посідає одне з перших місць між європейськими. Її красу та співучість визнає весь світ. Немає народу, байдужого до рідної мови, до своєї землі, тієї, на якій ти народився і живеш.
Ведучий 1.
Мова моя українська,
Батьківська, материнська,
Я знаю тебе не вивчену –
Просту, домашню, звичну,
Не з-за морів покликану
Не з словників насмикану
Ведучий 2.
- Хто ти, дівчинко маленька?
- Доня я Вкраїни-неньки.
Українкою зовуся
Й тою назвою горджуся.
- А по чім тебе впізнаю?
-По вкраїнському звичаю.
В мене вдача щира й сміла
І відвага духу й тіла.
І душа моя здорова -
Українська в мене мова
- А скажи, де край твій рідний?
Там, де неба круг погідний,
Там, де сонце сяє ясне
На вкраїнські діти красні.
Де лани, степи безкраї,
Де орел буйний літає.
Де Карпат вершин високі,
Де потоків дна глибокі,
Де Дністер і хвилі Прута,
Дніпро – старий Славута,
Де високії могили,
Що в них голови зложили
Мої предки в лютім бою
За Вкраїну любу свою.
- Як поможеш свому люду?
Пильно все учитись буду,
Щоб свої мене любили,
А чужі щоби цінили,
Щоб про мій народ питали
І Вкраїну шанували.
Ні маєтку, ані труду
Жалувати я не буду.
Щоб народу України
Помогти устать з руїни,
Все зумію перенести,
Для Вкраїни слави й честі.
Господа буду благати,
Щоб нам дав добра дождати.
Учитель. Так, у кожного одна Батьківщина і кожен має її любити. Україна – це прекрасна, багата земля. Україна – це звичаї і традиції наших предків. Україна – це її мова. Українська мова за своєю милозвучністю посідає одне з перших місць між європейськими. Її красу та співучість визнає весь світ. Немає народу, байдужого до рідної мови, до своєї землі, тієї, на якій ти народився і живеш.
Ведучий 1.
Мова моя українська,
Батьківська, материнська,
Я знаю тебе не вивчену –
Просту, домашню, звичну,
Не з-за морів покликану
Не з словників насмикану
Ведучий 2.
Ти у мені із кореня,
Полем мені наговорена,
Дзвоном коси накована,
В чистій воді смакована,
Болем очей продивлена,
Смутком багать продимлена,
З хлібом у душу всмоктана,
В поті людським намокнута,
З кров’ю моєю змішана,
І аж до скону захищена.
Учитель. Увага! Ми зібралися сьогодні для того, щоб краще пізнати свою Україну, свій рідний край. Це ми зробимо у вигляді пізнавально-розважального шоу.
Полем мені наговорена,
Дзвоном коси накована,
В чистій воді смакована,
Болем очей продивлена,
Смутком багать продимлена,
З хлібом у душу всмоктана,
В поті людським намокнута,
З кров’ю моєю змішана,
І аж до скону захищена.
Учитель. Увага! Ми зібралися сьогодні для того, щоб краще пізнати свою Україну, свій рідний край. Це ми зробимо у вигляді пізнавально-розважального шоу.
Ведучий 1
Сьогодні є нагода довести, що ми
любимо свою мову, свою країну — чудову Україну, багато знаємо про неї і готові
дізнатися ще більше. Ми розпочинаємо гру «Я люблю Україну».
Ведучий 2.
У нас є дві команди, які складаються з капітана та 4 учасників.
Слово надається командам (назва, гасло).
1команда «синіх».
Хто любить, знає
рідну мову, тому
вона всміхнеться.
2
команда «жовтих».
Хто мову
шанує свою, хай той переможе в
бою.
Ведучий 1.
Ми познайомилися з командами. Вони мають чудові назви.
А оцінювати гру буде вельмишановне журі у
складі:________________________
Ведучий 2
Правила гри дуже прості:
9 раундів, за кожний раунд команди
отримують бали. Хто набере найбільшу кількість балів, той і стане переможцем.
Але це ще не все: у кожного на парті лежать серця, які
символізують ваші серця. Вкінці гри ви
повинні озвучити ваші враження від гри і побажання від серця для своєї країни!
Отже, ми розпочинаємо!
Раунд №1. «Світська бесіда».
Ведучий 1.Запрошуємо капітанів команд. Протягом 1 хв. Капітан має відповісти на 5
запитань, уникаючи слова «так», «ні». За кожну безпомилкову відповідь команда отримує 1 б.
Наприклад, ти навчаєшся у 28 школі? Авжеж!
Питання 1 капітану
- Ти вважаєш себе сильною людиною?
- Ти б хотів стати президентом країни?
- Чи потрібно в нашому житті щось змінити?
- Ти скоро закінчиш школу?
- У тебе очі сірого кольору?
Питання 2 капітану
- Ти любиш співати?
- Ти навчаєшся у 9 класі?
- Тобі подобається навчатися в школі?
- Займаєшся спортом?
- Великопільська школа найкраща?
Ведучий 1
Дякуємо капітанам!
Звучить віночок українських пісень
Раунд №2.
«Народні перлини»
Учитель. До неоціненних коштовностей українського фольклору
належать прислів'я та приказки — короткі влучні вислови. У своїй сумі
прислів'я та приказки становлять начебто звід правил, якими людина має
керуватися у повсякденному житті. Вони рідко тільки констатують якийсь факт,
скоріше рекомендують чи застерігають, схвалюють або засуджують, — словом,
повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь нашого народу, чия невичерпна
талановитість, високе естетичне чуття й гострий розум і тепер продовжують
примножувати і збагачувати духовну спадщину, що громадилася віками.
Завдання раунду №1: Учитель називає першу частину прислів'я, а учасники
конкурсу повинні назвати другу частину.
За кожну правильну відповідь – один бал.
·
Хто
мови своєї цурається, хай сам себе … (стидається).
·
Птицю
пізнати по пір'ю, а людину … (по мові).
·
Рідна
мова - не полова: її за вітром … (не розвієш).
·
Від
теплого слова і лід … (розмерзається).
·
Добрим
словом мур проб'єш, а лихим і в двері … (не ввійдеш).
·
Слово
до слова — зложиться … ( мова).
·
Як
овечка: не мовить ні … (словечка).
·
Чоловік
має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше … (говорив).
Журі підводить підсумки першого раунду.
Пісня «Ніченькою темною» О. Пономарьов.
Раунд № 3 «Світ слова»
Ведучий 1.
Якщо з українською мовою
В тебе, друже не все гаразд,
Не вважай її примусовою,
Полюби, як весною ряст.
Ведучий 2.
Примусова тим, хто цурається,
А хто любить, той легко вчить:
Все, як пишеться, в ній вимовляється,
Все як пісня, у ній звучить.
І журлива вона, і піднесена,
Тільки фальш для неї чужа.
В ній душа Шевченкова і Лесина,
І Франкова бринить душа.
Учитель. Як ви
вже здогадалися, наступний конкурс – знавців мови.
Учасникам конкурсу потрібно правильно назвати звуки у слові.
Слова для команди «Синіх»:
джерегеля (коса,
складена вінком на голові)
Слова для команди «Жовтих»: гутництво (вироби
зі скла)
І знову пісня »Вареники» М.
Поплавський
Журі оцінює і оголошує результати конкурсу
Раунд № 4 «Пошук слова»
Учитель. Скільки б ми не навчалися, все одно не зможемо все
осягнути, всього знати. Зрозуміти значення того чи іншого слова нам допомагає
словник. Але сьогодні у вас його немає. Серед трьох слів вам потрібно вибрати
одне, яке відповідає значенню цього слова.
Завдання для команди «Синіх». Молоденька
травичка: осокора, моріжок, зеленуха.
Завдання для команди «Жовтих». Сніп
пшениці: дідух, калита, збіжжя.
Завдання для команди «Синіх». Старовинна
чоловіча безрукавка: черес, кептар, банаш.
Завдання для команди «Жовтих». Кажан,
який долає відстань понад 200 км: нічниця, летючка, млинка.
Звучить пісня «Несе Галя воду»
Журі підводить підсумки
Раунд № 5. «Пісня – душа народу»
Ведучий 2.
Лунає пісня українська,
У кожну хату
шле тепло,
Як кожному до
серця мати
Дарує спокій і
любов.
Учитель. Українські народні пісні століттями самовіддано плекали
національну гідність, були алмазним осердям духу народного. У них виявляється
багатство духовного життя українського народу, його талановитість,
обдарованість, що є невід'ємною частиною культурної спадщини України.
Наступне завдання виявить знавців української народної пісні.
·
Чого
хотів милий, чорнобривий? (вареничків)
·
Де
стоять два дубки? (на горі)
·
Хто
в’ється за Галею? (Іванко)
·
Куди
запрошувала дівчина хлопця в понеділок? (по барвінок)
·
Що
робить ставок там, де колишуться віти? (спить)
·
Хто
стояв під вишнею, під черешнею? (старий з молодою)
·
Що
робили жінки на товчку, на базарі? (чоловіків продавали)
·
Що
потрібно робити хлопцям, розпрігши коні? (лягати спочивати)
·
Чорні
очка схожі на що? (на терен)
·
Куди
не треба ходити Грицю? (на вечорниці).
Звучить віночок українських пісень
Журі підводить
підсумки раунду
Раунд №6 «Багата на таланти земля»
Ведучий 2. Не
закопуйте Божі таланти,
А плекайте їх, наче дитя.
І шліфуйте їх, мов діаманти,
Щоб сіяли вам ціле життя.
Ці таланти – це наші надбання,
Які Бог милостиво дає,
Тим, хто працю вкладає й старання,
Бо лиш труд наш таланти кує.
Учитель. Багата на таланти українська земля. Має вона немало
видатних державних та політичних діячів, письменників, музикантів, учених,
спортсменів та інших діячів, які вписали
свої імена в національну та світову історію. Для участі у цьому конкурсі
запрошуються капітани команд, які отримують картки. За 2 хвилини вони повинні
своїй команді розповісти про видатних українців минулого і сучасності, не
називаючи їх імен та прізвищ.
Команда «Синіх»
|
Команда «Жовтих»
|
Ярослав Мудрий
|
Княгиня Ольга
|
Іван Мазепа
|
Богдан Хмельницький
|
Григорій Сковорода
|
Леся Українка
|
Олена Пчілка
|
Грушевський Михайло
|
Тарас Шевченко
|
Корольов Сергій
|
Лисенко Микола
|
Роксолана
|
Блохін Олег
|
Клочкова Яна
|
Патон Борис
|
Пулюй Іван
|
Софія Ротару
|
Шевченко Андрій
|
Бубка Сергій
|
Довженко Олександр
|
Звучить
пісня «Чорнобривці»
Журі оцінює і оголошує результати конкурсу.
Раунд №7 «Цікаві факти»
Учитель. Україна
– велика країна. Ми багато знаємо про нашу державу, але й багато чого нам ще
невідомо. У цьому конкурсі я буду називати той чи інший факт, а ви повинні
сказати, це правда чи ні. За правильну відповідь – 1 бал.
Факт 1. Чи
правда, що в Севастополі знаходиться пам’ятник потопленим кораблям? (так)
Факт 2. Чи
правда, що найдовший вік такого дерева, як смерека, - 100 років? (ні, 300-400
років)
Факт 3. Чи
правда, що в м. Коломия стоїть поряд з музеєм писанок велике яйце-писанка
заввишки з триповерховий будинок? (так)
Факт 4. Чи
правда, що в м. Києві в музеї зберігається близько 700 картин великого
художника Т.Г.Шевченка? (ні, 800 творів).
Факт 5. Балабушки
- це невеличкі булочки круглої форми, з дріжджового тіста , які пекли дівчата в
святі дні і ворожили ними на Андрія. Так
Факт 6. Гречаники-це котлети з гречки. Ні, бо гречаники це гречані млинці . які їдять українці зі шкварками та сметаною., запиваючи молоком.
Факт 7. Чи буде дятел - лікар лісу стукати на дереві , яке здорове?
Ні
Факт 8. Чи справді іволгу називають ще лісовою кішкою? Так ,бо вона може репетувати як кіт.
Факт 9. Солов`ї прилітають першими з вирію самі , роблять гніздечко і співають веселі пісні .А потім прилітають самочки і за співом обирають собі пару. Так.
Факт 10. На 1000 пожеж , що спалахують 100 з вини хлопчиків, а не дівчаток? Так
Факт 11. Чи правда. Що у пароплава замість вікон ілюмінатори? Так . вони круглої форми.
Факт12. Чи вірите ви , що машини вночі теж відпочивають? Поїзд у ангарі . Так чи ні ? Ні . Поїзди сплять у депо , а в ангарі – літаки.
Факт 6. Гречаники-це котлети з гречки. Ні, бо гречаники це гречані млинці . які їдять українці зі шкварками та сметаною., запиваючи молоком.
Факт 7. Чи буде дятел - лікар лісу стукати на дереві , яке здорове?
Ні
Факт 8. Чи справді іволгу називають ще лісовою кішкою? Так ,бо вона може репетувати як кіт.
Факт 9. Солов`ї прилітають першими з вирію самі , роблять гніздечко і співають веселі пісні .А потім прилітають самочки і за співом обирають собі пару. Так.
Факт 10. На 1000 пожеж , що спалахують 100 з вини хлопчиків, а не дівчаток? Так
Факт 11. Чи правда. Що у пароплава замість вікон ілюмінатори? Так . вони круглої форми.
Факт12. Чи вірите ви , що машини вночі теж відпочивають? Поїзд у ангарі . Так чи ні ? Ні . Поїзди сплять у депо , а в ангарі – літаки.
Звучить пісня А.Кудлай
«Рідна Україна»
Журі підводить підсумки
Раунд № 8 «Жартівлива торбинка»
Ведучий 2.Гравці витягають з
торбинки номери жартівливих запитань і відповідають на них
(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу)
·
До якого імені потрібно додати
одну літеру, щоб дістати назву крупи?
(М + Анна)
·
Як з буряка можна
зробити бурю? (Відкинути звук к)
·
З чого починається день
? (Зі звука д)
·
Що стоїть між небом і
землею? (Звук і )
·
Якого каміння немає в
морі? (Сухого)
·
Географічна назва, до
складу якої входить прикметник на позначення кольору? (Чорне море)
·
Яким прикметником можна
назвати білу хустку, намочену в Чорному морі? (Мокра)
·
Яка рослина убиває
звіра? (Звіробій)
·
Як написати одним
словом “мати, батько, син, дочка”? (Сім`я)
·
Чого багато має болото,
менше – море і зовсім не має річка? (Звука о)
Звучить пісня
Журі підводить підсумки
Раунд № 9 « Далі – далі».
Правильна
відповідь – 1 бал. Максимум – 10 балів
Учитель: За одну хвилину
назвіть якнайбільше слів, лексичне значення яких я читатиму. Якщо ви не знаєте
слова, швидко скажіть « Далі…»
1команда
1. Закріплений на металевому стержні складений каркас, обтягнений тканиною для
захисту від дощу чи сонця ( Парасолька)
2. Ряд послідовно з’єднаних одне з одним металевих кілець. ( Ланцюг)
3. Спеціально зроблений мішок з пір'ям
або пухом, на якому сплять або яким вкриваються ( Перина)
4. Пристрій для їжі, що має форму ручки з кількома зубцями ( Виделка)
5. Палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була в козаків символом влади
( Булава)
6. Начальник козацького війська та верховий правитель України( Гетьман)
7. .Довгастий шматок для витирання обличчя, тіла, посуду, а також вишитий для оздоблення житла в українській
оселі ( Рушник)
8. Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови ( Словник)
9. Одна з дванадцяти обов’язкових страв
на святковому столі у Святвечір, яку готують із пшениці і заправляють тертим
маком. Горіхами, маком чи узваром
( Кутя)
10. Вид сценічного мистецтва, де основний зміст розкривається за допомогою
танцю та музики ( Балет)
11. Виборний ватажок козацького загону ( Отаман)
12. Істота в образі жінки з довгим розпущеним волоссям і риб'ячим хвостом
( Русалка)
13. Шматок тканини квадратної форми, який пов'язують на голову ( Платок)
14. Вид електрозв’язку, що дає змогу передавати чи приймати замовлення на
великій відстані по дротах ( Телефон)
15. Словесно-музичний твір, що виконується, що виконується однією особою або
хором ( Пісня)
2 команда
1. Прилад для вимірювання часу ( Годинник)
2. Зв’язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітання підлоги ( Віник)
3. Маленький ковпачок, що одягається на палець під час шиття ( Наперсток)
4. Гурт копитних тварин ( Табун)
5. Назва другого дня тижня ( Вівторок)
6. Пристрій з двох жердин з поперечками – щаблями для піднімання вгору і
спускання вниз( Драбина)
7. Прикріплений до держака мотузок або ремінець, яким поганяють тварин
( Батіг)
8. Паличка воску або лою з гнітом всередині, яку використовують для освітлення
( Свічка)
9. Пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять
рідку страву( Ложка)
10. Великий довбаний човен запорозьких козаків, обшитий зовні очеретом ( Чайка)
11. Український народний духовий музичний інструмент з дерева
або очерету, що має форму порожнистої трубки з отвором ( Сопілка)
12. Густий суп з пшона ( Куліш)
13. Апарат для очищення від пилу меблів, килимів ( Пилосос)
14. Гурт свійських тварин, що пасеться разом ( Череда)
15. Назва третього дня тижня ( Середа)
Журі підводить підсумки
Учитель. Людині визначено Богом місце народження, країна, небо;
вона не може нічого того поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось
із того призначеного їй доведеться змінити, то не на краще, бо чуже ніколи не
буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова,
твій народ завжди будуть з тобою.
Учитель. І поки
журі підведе остаточні результати конкурсу. Я пропоную виконати останнє
позаконкурсне завдання: кожному учаснику
команди на символічній долоньці написати
мрії про своє майбутнє, майбутнє України та її мови.
Пісня «Одна калина « С.
Ротару
Учасники команд на карті України чіпляють символічні
долоньки із мріями
Журі визначає
команду-переможця.
Учитель. Ось і завершився наш конкурс. Ви змагалися, працювали в
команді. Усі ви виявили кмітливість свої знання, про нашу Батьківщину, її традиції та мову.
Ведучий 1.
Говоріть, як колись вас навчала матуся,
Говоріть, як навчав у дитинстві татусь,
Легко так, вільно так, щоб слова були в русі,
Не тримайте слова, віддавайте комусь.
Щиро так, м’яко так, починайте казати,
Як воліла б відкритись ваша душа.
Може хочеться їй у словах політати
Привітати когось, а чи дать відкоша.
Ведучий 2. Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі,
Кожне з них, лиш торкни, – як струна, виграва,
Зрозумілі, вагомі й усі вони ваші –
Мелодійні, дзвінкі, українські слова.
Говоріть про любов і про віру у щастя,
Уникайте мовчання, нудьги і ниття,
Говоріть, хай в розмові слова веселяться,
Говоріть і продовжуйте мові життя.
(Олесь
Лупій “Говоріть”)
Заключне слово вчителя.
Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвість царі, володарі,
раби… на порох розсипаються величні
будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки… гори перетворюються на купи
каміння… все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і
несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!
Як вогонь у серці,
Ви несіть в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє!
Кожному учаснику нашого змагання ми даруємо «Абетку побажань».
« Абетка побажань»
А – активності творчої.
Б – безхмарності небесної.
В – віри розсудливої.
Г – гумору неміряного.
Г – ґречності щоденної.
Д – достатку життєвого.
Е – економії розумної.
Є – єдності сімейної.
Ж – життя безкінечного.
З – здоров’я безмежного.
І – імені чистого.
Ї – їздити на курорти.
К – кохання доброго.
Л – людяності Щирої.
М – мрії здійсненної.
Н – наснаги професійної.
О – обрію барвистого.
П – посмішки чуйної.
Р – радості всесильної.
С – спокою літнього.
Т – теплоти родинної.
У – успіху великого.
Ф – фантазії
гармонійної.
Х – хліба цілющого.
Ц – царини домашньої.
Ч – чарівності приємної.
Ш – широти духовної.
Щ – щастя невичерпного.
Ю – юності сердечної.
Я – ясності майбутньої.
Список використаної літератури:
- Коваль А. П. Крилаті
вислови в українській літературній мові. –
К. :
Вища шк., 1975. - 336 с.
- Культура слова . Мовностилістичні поради: Навч.посібник
для студ.гуманіт.спец.вищих закладів освіти / О.Д. Пономарів; О.Д. Пономарів. -
К. : Либідь, 1999. - 238 с.
- Українська
мова : Енциклопедія: 1935 статей / Ред. В.М. Русанівський. - 2-е вид., випр. і
допов. - К. : Укр. енцикл., 2004. - 822 с.
- Класному
керівнику усе для роботи.
Спецвипуск. Видавнича група «Основа». Конкурс-гра «Я люблю Україну», №7 (19) липень
2010 р., с. 22-26.
Немає коментарів:
Дописати коментар