середа, 7 січня 2015 р.

Про братів наших менших

Цікаві факти                                 
Цікаве про комах
Комах на землі більше, ніж усіх інших тварин разом узятих.
Травневий хрущ може тягти вантаж у 24 рази більший, ніж важить сам.
Кімнатна муха розрізняє за смаком близько ЗО тисяч різних речовин.
Мешканці одного мурашника протягом робочого дня знищують понад 20 тис. комах.
Чому комар, коли летить, дзижчить, а джміль гуде? Виявляється, що комар за секунду робить 600 помахів крильцями, а джміль — трохи більше 200. Чим помахи частіші, тим тонший звук.

Бджола — маленька трудівниця
Бджола за один виліт приносить малесеньку краплинку меду — всього 0,05 грама. Щоб зібрати хоча б один кілограм меду, бджілці-трудівниці треба вилетіти по взяток 50 000 разів і відвідати 10 мільйонів квіток.
Бджоли, крім матки, живуть недовго, їхній вік залежить від того, коли вони народилися. Червнева бджола живе 48 днів, а липнева — тільки 20.
Цікаво, що бджоли та мурахи можуть нормально жити лише в компанії з 25 комах. Якщо ж їх виявиться менше, то комахи «засумують». А на самоті просто загинуть.
Силач
Найдужчим відносно власної ваги є жук-носоріг. Сам він важить усього 14 грамів, а може тягнути «вантаж» понад півтора кілограм».
Хто плете рибальські сіті в Новій Гвінеї?
Вчені-дослідники переконалися, що павутина деяких видів тропічних павуків настільки міцна, що її можна використовувати в господарстві. У Новій Гвінеї рибалки плетуть лише основу сіті, вішають її між деревами, а докінчують роботу павуки.
Незвичайний барометр
Медузи знають про наближення шторму за 15 годин до його початку. Цим вони завдячують крихітним камінцям, які плавають у «вусі» медузи, — маленькій кульці на тоненькій стеблинці. Камінці труться об нервові закінчення, і медуза чує грізний гуркіт шторму, що наближається.
Риба-артилерист
Біля берегів Індії і Австралії водиться незвичайна рибка. Вона полює не па підводних мешканців, а на різних мух і метеликів, які необачно сідають на гілки поблизу води. Варто метелику потрапити в поле зору смугастого мисливця, якого малайці прозвали рибою-тигром, — і тонкий струмінь води збивав здобич.
У цього «снайпера», риби-бризкуна, рот має заглибину. І коли бризкун притискує до неї язика, вона перетворюється па вузький канал. Крізь нього риба і проштовхує струмінь води. А тиск створює, коли різко зачиняв жаберні кришки.
«Стріляє» бризкун завжди з усіх сил, не зважаючи, далеко чи близько сидить здобич. Іноді бризки летять на чотири з половиною метри. Збити комаху з першого «пострілу» не завжди вдається, тому бризкун робить до семи «залпів» підряд. Після цього він дуже втомлюється й обов’язково повинен відпочити...
Риболовля вареної риби
Бувають на світі й такі дива: ловлять люди варену рибу!
У Середній Африці є озеро Ківу, а неподалік од берега — вулкан Кізуро. Так от, коли вулкан вибухає, розпечена лава тече в озеро. І вода край берега починає закипати. Риба в такій воді вариться, а люди, що тут живуть, виловлюють її сачками. Тепер залишається тільки посолити рибу — і смакуй на здоров’я!
Риба-віщунка
Жителі Японії здавна помітили, що невеличка біла рибка за кілька годин до землетрусу починає хвилюватися, скидатися у воді. Тоді вони почали розводити таких рибок в акваріумах.
Постав акваріум на вікні й поглядай на рибку — вона неодмінно сповістить про наближення стихійного лиха.
Гроза акул
Морський хижак — акула, якої боїться навіть людина, уникає зустрічі з маленькою рибкою, що зветься діодонма-кулатус. Живе ця рибка у водах південно-американських морів. На носі в неї — гостра тверда шпичка. Якщо акула ковтне таку рибинку — та проколює їй шлунок, черево й сама неушкодженою випливає в море. А гроза морів — акула гине.
Сом у норі
Риба, як відомо, на суші не живе, бо має не легені, а зябра, і пристосована дихати в воді, а не на повітрі. І кожен би, звичайно, дуже здивувався, якби побачив сома... в земляній норі. А тим часом такі соми є на світі.
В Судані, де часто висихають річки й озера, сом пристосувався жити на суші. Висохла вода в озері — він зариється в нору й живе собі.
Унікальний експонат
В акваріумі Копенгагена виставлено унікальний експонат — так звану «блакитну рибу», яку вчені відг носять до кистоперих доісторичних риб. В неї панцирна голова і плавці, схожі на кінцівки. Іхтіологи вважали цю рибу давно вимерлою. Але 1938 року її виловили біля берегів Африки. Це була справжня сенсація. Відтоді впіймали ще кілька екземплярів. Один з них і виставлено в столиці Данії.
Екскурсія в підводному царстві
На глибині 25 метрів в одному з кварталів Парижа відкривається штучна підводна печера. Тут буде своєрідний океанічний центр. Його автор — французький дослідник морських глибин Жак-Ів Кусто. В цій печері площею в 6 тисяч квадратних метрів буде представлено глибинний світ моря. Крім того, відвідувачі зможуть побувати на екскурсії «в підводному царстві», оглянути будову 25-метрового штучного кита, побачать його серце завбільшки з маленький автомобіль.
«Скажіть, сплять риби чи ні?»
Ні ковдр ані подушок у риб, звичайно, немає. А спати усе ж таки хочеться: і риб’ячому мозкові, і м’язам потрібен повноцінний відпочинок. Річковим рибам спати більш-менш зручно: на ніч вони можуть і в пісок заритися, і заховатися в мулі. А от рибам, які живуть у морі, — гірше: до дна не допірнеш, скільки не старайся. І вони, ледь роздувши або стиснувши пухир, врівноважують себе у воді і засинають в найдивовижніших позах: догори животом, донизу головою...
Восени і взимку життя прісноводних риб різко змінюється. Коли вода в річці або в озері охолоджується до семи градусів, риби збираються в спальнях — зимувальних ямах. Скупчившись, вони окутують себе слизом, щоб захиститися від мікробів, і впадають в довгий сон. А деякі риби на зиму можуть взагалі спати, вмерзнувши в лід. Так спить знаменита чорна риба даллія.
Дехто подумає, що в даллії доля незавидна. Однак знали б про таку можливість акули, вони могли б даллії позаздрити. Вважають, буцімто акул усе життя мучить безсоння. У них немає плавального пухиря, який підтримує на плаву інших риб, навіть якщо вони не ворушать плавниками. От і доводиться міряти океан, не знаючи відпочинку ні вдень, ні вночі.
Змія-сторож
До крамниці, де немає жодної людини, крадеться злодій. І раптом йому щось обплутує ноги, не дає й кроку ступнути. Змія! Якщо на крик переляканого злодія ніхто не прибіжить, то він може й загинути.
Часто послугами змій-сторожів користуються в Сіднеї. Тільки за послуги платять не змії, а її господареві-дресирувальнику.
Виявляється, крокодили — турботливі батьки. Мексіканські алігаторчики перед тим, як вилупитися з яйця, подають своєрідні сигнали батькам. Старий алігатор бере яйця в рот і перекочує їх там доти, доки шкаралупка не трісне й на світ не з’явиться крокодиленятко.
Динозаври-стрибуни
На території Франції виявлено Сліди динозаврів віком приблизно 150 мільйонів років. Ці сліди нагадують сліди кенгуру. Розміри окремих слідів становлять 15—25 сантиметрів. Відбитки правої і лівої ніг розташовані поряд. Відстань між парами слідів (так би мовити, довжина стрибка) досягає 1,4—2,2 метра.

Наші друзі
Одна з найменших наших пташок — корольок, вагою 5-6 грамів, протягом року знищує від 8 до 10 мільйонів шкідливих комах.
За літній період ластівка з’їдає до одного мільйона комарів, мошки та інших комах.
Хижий птах — звичайний канюк — живиться переважно сірими полівками і знищує за літо 800-1400 гризунів.
Пара боривітрів приносить своїм пташенятам у гніздо близько 10 мишей та полівок протягом дня.
Рослини й тварини володіють відчуттям часу. Кожен з них, підкоряючись ритмові біологічного годинника, прокидається в певний час. Соловейко і жайворонок-юла прокидаються близько двох годин ночі. На початку третьої години — перепілка, польовий жайворонок, зозуля, іволга, кропивниця, горихвістка. О 4 годині вилітають на роботу шпаки, трясогузки; близько шостої прокидаються горобці.
Летять перелітні птахи
Сьогодні кожен першокласник знає, що більшість птахів восени відлітають у теплі краї, а навесні повертаються. Аж не віриться, що протягом багатьох віків людство марно намагалося відповісти на питання: куди зникає восени птаство? Пояснення були найрізноманітніші: ховаються у печерах, впадають у сплячку, занурюються у баговиння...
Тепер відомо і куди саме відлітають, і з якою швидкістю, і на якій висоті. Летять до Африки, Австралії, у Грецію, Туреччину, Францію.
Шпаки летять із швидкістю 50— 70 кілометрів на годину, качки — 70—90, а гуси — усього 30 кілометрів. Найхуткіший серед крилатих — стриж — за годину долає 110 кілометрів.
Одні з птахів подорожують удень, другі — вночі. Ті збираються у зграї, інші мандрують наодинці (зозулі, вальдшнепи, деркачі). Як правило, птахи не піднімаються вище 400 метрів, а дрібні особини звичайно дотримуються висот нижче 100 метрів.
Де ви, лелеки?
Колись лелеки, що стояли в своїх величезних гніздах на одній нозі, доповнювали скандінавський пейзаж. Але останнім часом учені повідомляють, що ці красиві птахи, очевидно, назавжди покинули Скандінавію. За спостереженням мешканців Швеції, останній раз тут бачили лелек тридцять років тому, а в Данії, за підрахунками спеціалістів, залишилось всього близько сорока птахів.
Хто бешкетує?
Таке запитання можна частенько було почути на автозупинці одного австралійського міста. Водіям нерідко доводилося в цьому місці заново налагоджувати свої насоси й накачувати шини. Бешкети тривали доти, соки водії спільними зусиллями не піймали «злочинця». Ним виявився ... місцевий папуга, який навчився відгвинчувати дзьобом ковпачки з вентилів.
Грамотна качка
Наше століття дуже багате на різноманітні сенсації, тобто на неймовірні чи малоймовірні явища... А ось одна із них: качка, яка вміє... читати! Мова йде не про якийсь цирковий трюк, а про дуже цікавий експеримент, проведений в одному з американських університетів.
Крижень на прізвисько Сер Ланселот (Лане) розбирає такі слова: дзьоб, стій, співай, клюй, не клюй, м’яч.
Вчені дослідили, що качки володіють чудовим зором і дуже чутливі до квітів. Спочатку їм показували кольорові карточки із чорними літерами. Лане засвоїв, що коли він тикав дзьобом у червону карточку, то отримував їжу. Поступово вчені кольори прибирали і залишали тільки букви. Тепер Лане реагує безпосередньо на написані слова...
Сер Ланселот добре знає значення деяких слів. Коли йому показують карточку зі словом «співай», він починає жваво крякати. І при цьому поглядає на людей із жалем. Адже він усе розуміє, а люди — такі нетямковиті: ніяк не можуть второпати, що їм хоче розповісти крижень, який уміє читати.
Хвостом наперед
Родина колібрі налічує близько трьох тисяч вплів. Усі знають, що це — найменші птахи в світі. Довжина їх — від 6 до 20 міліметрів. Деякі з них важать усього лише два грами. Колібрі живуть на волі в Америці, а на інших континентах переважно в неволі. Харчуються нектаром і дрібними комахами. Однак найцікавіше те, чого немає в жодного іншого виду птахів — колібрі вміють літати хвостом і спиною вперед.
Крилаті пастухи
У нас людині допомагають пасти худобу домашні собаки. А от у деяких африканських краях селяни вдаються до послуг крилатих помічників — журавлів. Вони пасуть цілі отари овець, череди корів. Відлучиться якась худобина — крилатий пастух одразу знайде й прижене її до гурту.
Плавучі аеродроми
Перепілки завжди летять у вирій з гусьми. Долаючи морську широчінь, гуси через певні проміжки часу сідають на воду відпочивати, і тоді перепілки вмощуються їм на спину. Мов на плавучих аеродромах, вони так відпочивають. Все ж під час перельотів перепілки страшенно втомлюються. Діставшись нарешті узбережжя, вони знесилено падають на землю, і місцеві жителі ловлять їх сачками.
Рятують кажанів
У Великобританії прийнято новий закон, що забороняє вбивати кажанів. Узято під охорону також їхні гнізда. Це, в свою чергу, рятує від знищення безліч старих дерев, у дуплах яких оселяються кажани. Порушникові, повідомляє агентство Ассошіейтед Пресс, загрожує штраф у тисячу фунтів стерлінгів! Відомий англійський біоло Роберт Стеббінгс привітав новий закон. Учений заявив, що прийняття його дуже вчасне, позаяк кажани перебувають у цій країні на грані зникнення. До цих надзвичайно корисних тварин багато людей ставляться з упередженням і недовірою. Існує, сказав Стеббінгс, безглузда думка, що кажани — вампіри: Насправді ж вони абсолютно безпечні для людини.
Сторожові осли
На двох біологічних станціях в американському штаті Віргінія наукові співробітники відмовилися від послуг собак, які стерегли піддослідних тварин, і замінили їх ... ослами. Поки що надії адміністрації справджуються: осли виявилися прекрасними сторожами. По-перше, їх оглушливе ревіння «вмикається» справніше за сирену, по-друге, осли зовсім не терплять бродячих собак. Якщо експеримент у Віргінії виявиться успішним, американські зоологи спробують замінити ослами і... вівчарок, що стережуть отари овець.
Слони дуже люблять купатися. Вони заради цього можуть пройти багато кілометрів. А там, де немає придатних водоймищ, ці тварини самі влаштовують собі купальні.
Тварини-гіганти
Найбільші з усіх ссавців, які живуть нині на Землі, — кити.
Уявіть, що кит став на хвіст. Голова його при цьому сягала б даху десятиповерхового будинку. 33 метри — такий на зріст океанський велетень, синій, або голубий, кит. Важить він 150 тонн. Це 40 великих автобусів.
Для того щоб перевезти язик такого кита, треба мати дві машини-півторатонки, адже вага його три тонни! Серце, правда, значно менше — всього 700 кілограмів. А перекачує воно по величезному тілу понад 10 тонн крові.
По яких же судинах вона циркулює? Найбільша з них — спинна артерія — сягає у поперечнику пів-метра.
Ласун
Немовля кита надзвичайно любить материнське молоко. Протягом доби отакий ласун висмоктує... 400 літрів молока.
Співучі мавпи
Мавпи — дуже музикальні тварини. До такого висновку прийшли вчені, вивчаючи їхнє життя в Південно-Східній Азії. Найталановитіші з них — гібони, які співають мелодійно, майже як співочі птахи. Вчені помітили, що самці співають набагато частіше від самиць. їхні концерти можуть тривати від кількох хвилин до двох годин, а кожна «арія» — до 15 хвилин. Гібони починають співати вранці, до сходу сонця, продовжують — після сніданку, а далі — залежно від настрою.
Шимпанзе-санітар
Унікальний санітар працює у ветеринарній клініці лікаря Уоями в японському місті Фукуока. Йому 8 років, і заробіток свій він отримує бананами. Це — мавпа-шимпанзе за кличкою Хозуке. Мавпочка, яку лікар купив своїм дітям як веселу домашню тварину, часто спостерігала за роботою господаря і... вирішила допомагати йому. Вона навчилася професіонально тримати, наприклад, хворих собак, коли їм роблять уколи або міряють температуру, відводити до кліток тварин... Лікар Уояма дуже задоволений своєю вихованкою. «Вона розуміється на тваринах і легко знаходить з ними спільну мову», — каже він.
Чи сумують тварини?
Вчені спостерегли, що навіть найпримітивніші створіння важко переносять самотність, особливо коли вони звикли жити гуртами. Оселедець в окремому акваріумі буквально «марніє» від суму. Гусінь шовкопряда неминуче загине, якщо її ізолювати. В неї зникне апетит, порушиться обмін речовин. Та варто «сумній» гусені показати через скло її родичів, як вона зразу ж оживе.
Цікаві пам’ятники
В багатьох країнах можна подивуватись незвичайними пам’ятниками тваринам і рослинам. Найчастіше зустрічаються монументи на честь собак. А ось на острові Родос споруджено бронзові статуї двох оленів, які колись копитами розтоптали клубок ядовитих змій і таким чином відвели від людей небезпеку. У Великобританії є бронзовий пам’ятник голубу — цей птах у 1942 році врятував британського підводного човна. У своєму дзьобі голуб приніс на берег листівку з повідомленням про аварію двигуна.
У США стоїть пам’ятник дельфіну. В Паризькому університеті відкрито пам’ятник жабі. А неподалік румунського містечка Георгені прямо на полі зведено незвичайний монумент—пам’ятник картоплі.
                                                                                                            Зі збірки"Дванадцять місяців"

Немає коментарів:

Дописати коментар