"ОБЛИЧЧЯ" СКОЛІОЗУ
Спина людини така ж виразна, як і її очі – "дзеркало душі".
У лікарів існує навіть термін "королівська осанка", тобто пряма та величава. На відомій картині французького художника Давида змальована Марія-Антуанета, на якій її везуть до страти і навіть в цей трагічний для неї час королева сидить прямо та невимушено. Ця постава вироблялась з дитинства і не тільки у королів.
Для вихованця військового училища вважалось не коректним під час балу притулятись до колони.
Перш за все, на що потрібно звернути увагу - це осанку дитини. Існують анатомічні орієнтири, з а допомогою яких можна визначити порушення постави :
- вертикальна лінія остистих відростків,
розміщення на одній лінії нижні кути лопаток, гребні повздовжніх остей, симетричні контури талії та шиї з обох сторін.
Говорять, що людині стільки років на скільки виглядає її хребет. Можна в 16 років виглядати, як старець та в 70 років бути струнким та здоровим. Якщо є вік у людини, то відповідно є вік у хвороби.
У захворювання сколіоз розрізняють три періоди:
1) інфантильний ідіопатичний сколіоз. Виникає до 3-х років, частіше у хлопчиків, з віком зникає;
2) ювенільний ідіопатичний сколіоз. Виникає в віці 4-10 років (прогресує, якщо не проводиться лікування).
3) підлітковий ідіопатичний сколіоз. Виникає у період статевого дозрівання 10-13 років. Частіше у дівчаток.
В ХVІ ст. Герцог Сен-Симон писав про Герцога Бугрунського: " Он вышел прямым и стройным из рук кормилицы, но скоро стали замечать, что его талия начинает изибаться. На него немедленно одели железное кольцо и крест, которое он всегда носил. Принимали разные меры и методы для лечения болезни, но природа оказалась сильнее. Он стал горбиться на одно плечо, что сделало его хромым не потому что ноги были разной длины, а так как одно плечё поднялось, расстояние между бёдрами перестало быть одинаковым и вместо того, что бы держаться прямо, он склонялся на одну сторону." (Сен-Симон о внуке короля Франции Людовика ХІV). Опис захворювання було зроблено точно і правильно з точки зору ортопедії – первинно була деформація грудного відділу хребта, що призвело до ротації хребців та формування первинної дуги сколіозу. Потім з’явилася вторинна дуга – компенсуючи – його ноги перестали бути однаковими. Скоріше за все мова йшла за ранній ідіоматичний сколіоз.
У захворювання є не тільки вік але й обличчя. На сьогоднішній день розрізняють сім етіологічних груп:
1. Вроджений сколіоз – це спадкове захворювання, яке обумовлене аномаліями розвитку хребта. Вада формується ще в утробі матері.
2. Неврогенний сколіоз. Внаслідок специфічних захворювань, таких як поліомієліт, менінгіт, енцефаліт, а також внаслідок родових травм та дитячого церебрального паралічу.
3. Дистрофічний сколіоз – остреохондропатії, що викликані порушенням остеогенезу та патології розвитку сполучних тканин. Причиною може бути авітаміноз вітаміну Д – рахіт.
4. Обмінно-гормональний сколіоз. Внаслідок ендокринної патології порушується засвоєння кальцію в організмі.
5. Сколіози викликані специфічними захворюваннями. Наприклад: онкологічні захворювання, туберкульоз кісток.
6. Компенсаторний сколіоз. Виникає внаслідок травми нижніх кінцівок чи захворювання стопи. Це може бути перелом стегна, перелом кісток предплюсни, плоскостопість.
7. Нейродиспластичний сколіоз. Виникає внаслідок порушення формування скелету та нервової тканини під час розвитку плода.
- міопатія;
- сірінгомієлія;
- нейрофіброматоз (хвороба Реклінгаузена).
Відомий письменник Віктор Гюго описав точну клінічну картину в одному із своїх творів - "Собор Паризької Богоматері": " В одно погожее воскресное утро, на Фоминой неделе, после обедни, в деревянные ясли вделанные в паперть Собора Парижской Богоматери было положено живое существо. У бедного малыша на левом глазу оказалась бородавка, голова ушла в плечи, позвоночник был изогнут дугой, грудная клетка выпячена, ноги искривлены". Так Віктор Гюго описував появу Квазімодо в Соборі Парижської Богоматері.
З написаного можна побачити, що захворювання має багато форм та різних клінічних проявів.
Якщо батьки помітили ознаки захворювання варто звернутися за консультацією до лікаря ортопеда-травматолога. Раннє виявлення патології є запорукою успішного лікування та здорової нації в майбутньому.
Немає коментарів:
Дописати коментар